Παρατείνεται αυτοδίκαια μέχρι την επόμενη τακτική γενική συνέλευση η θητεία του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου της ΔΕΗ, Εμμανουήλ Παναγιωτάκη. Ειδικότερα, το διοικητικό συμβούλιο της...

Παρατείνεται αυτοδίκαια μέχρι την επόμενη τακτική γενική συνέλευση η θητεία του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου της ΔΕΗ, Εμμανουήλ Παναγιωτάκη.

Ειδικότερα, το διοικητικό συμβούλιο της ΔΕΗ, όπως αναφέρει ανακοίνωση στο Χρηματιστήριο «κατά τη συνεδρίαση του τη Δευτέρα 9 Απριλίου 2018, διαπίστωσε ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις εφαρμογής του δεύτερου εδαφίου, της παραγράφου 1(α), του άρθρου 9, του ισχύοντος καταστατικού της εταιρείας και κατά συνέπεια η θητεία του προέδρου και διευθύνοντος συμβούλου Εμμανουήλ Παναγιωτάκη, η οποία έληγε στις 7 Απριλίου 2018, παρατείνεται αυτοδίκαια μέχρι την ημερομηνία διεξαγωγής της επόμενης τακτικής γενικής συνέλευσης της εταιρείας».

Η σύνθεση του διοικητικού συμβουλίου, κατόπιν των ανωτέρω, με την ιδιότητα εκάστου μέλους του, παρατιθέμενη αντιστοίχως έχει ως εξής:

– Παναγιωτάκης Εμμανουήλ, πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου και διευθύνων σύμβουλος, εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως την επόμενη τακτική γενική συνέλευση της εταιρείας.

– Ανδριώτης Γεώργιος, αντιπρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Αλεξάκης Παναγιώτης, σύμβουλος, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 17.12.2018.

– Βασιλάκης Δημήτριος, σύμβουλος, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Βατάλης ‘Αρης, σύμβουλος, μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 17.12.2018.

– Καραλευθέρης Παντελής, σύμβουλος, μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 5.6.2019.

– Παπαγεωργίου Χρήστος, σύμβουλος, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Σταθάκης Λάζαρος, σύμβουλος, εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Τοπαλής Φραγκίσκος, σύμβουλος, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Φούντη Μαρία, σύμβουλος, ανεξάρτητο – μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 10.7.2019.

– Φωτόπουλος Νικόλαος, σύμβουλος, μη εκτελεστικό μέλος. Θητεία έως τις 5.6.2019.