ΑΝΑΚΕΜ παρών στην Έκθεση BEYOND 4.0 με δράση για τους Δήμους
pressroomΑυτοδιοίκησηΠεριβάλλον 15 Οκτωβρίου 2021 Αργύρης
Το παρών στην Έκθεση BEYOND 4.0 δίνει η ΑΝΑΚΕΜ Α.Ε., το Συλλογικό Σύστημα Εναλλακτικής Διαχείρισης Αποβλήτων Εκσκαφών Κατασκευών και Κατεδαφίσεων (ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ),με σκοπό τη νευρεία ενημέρωση αλλά και την υποστήριξη των φορέων της Αυτοδιοίκησης για τα θέματα της διαχείρισης των ΑΕΚΚ.
Η έκθεση διοργανώνεται από την HELEXPO, στο Διεθνές Εκθεσιακό Κέντρο Θεσσαλονίκης από τις 14 έως τις 16 Οκτωβρίου, παράλληλα με το Συνέδριο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ), οι εργασίες του οποίου θα πραγματοποιηθούν στο Βελλίδειο συνεδριακό κέντρο.
Οι επισκέπτες του εκθεσιακού χώρου της ΑΝΑΚΕΜ, αιρετοί και εργαζόμενοι στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στο Περιβαλλοντικό Παιχνίδι Ερωτήσεων:” Ενημερωθείτε για τα μπάζα – Κερδίστε για το Δήμο σας».
Οι συμμετέχοντες που θα απαντήσουν σωστά σε 12 ερωτήσεις σχετικές με την εναλλακτική διαχείριση των ΑΕΚΚ θα μετάσχουν σε κλήρωση, ο νικητής της οποίας θα κερδίσει για τον Δήμο του τη διοργάνωση από την ΑΝΑΚΕΜ μιας περιβαλλοντικής δράσης για την προώθηση της ανακύκλωσης και την ευαισθητοποίηση του κοινού για το περιβάλλον.
Ο νικητής θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα της ΑΝΑΚΕΜ και στα socialmedia.
Στο περίπτερο του ΣΣΕΔ, περ. 15 standC20, οι επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερωθούν εκτενέστερα για τη δράση της ΑΝΑΚΕΜ και τις διαδικασίες αξιοποίησης των ΑΕΚΚ, καθώς και να διερευνήσουν δυνατότητες και πεδία συνεργασίας.
Σχετικά Άρθρα
- ΑΝΑΚΕΜ: δυναμικό παρόν στην 85ηΔιεθνή Έκθεση Θεσσαλονίκης
- Επιτυχημένη η παρουσία της ΑΝΑΚΕΜ στη 85η έκθεση Θεσσαλονίκης
- ΣΣΕΔ ΑΕΚΚ: ναι αλλά με αστερίσκους στον νέο νόμο για τα απόβλητα
- ΑΝΑΚΕΜ: καμπάνια για την ανακύκλωση μπαζών στη ΔΕΘ
- Ημερίδα για τη διαχείριση των ΑΕΚΚ στα Δωδεκάνησα
- ΑΝΑΚΕΜ: στηρίζει 121 πυρόπληκτες οικογένειες στην Εύβοια